Odkrywamy Talenty

Koło Teatralne „Zabawa w Teatr”

Historia działalności koła sięga roku 2000, kiedy to powstały trzy zespoły teatralne:

1. Koło Młodych Talentów skupiające uczniów klas młodszych i starszych oraz maluszków z oddziału przedszkolnego, opiekun Elżbieta Wołosewicz – Tabaka
2. Koło teatralne „Błysk” skupiające uczniów klas I-III, opiekun Adrianna Skwarczyńska
3. Koło muzyczno – teatralne dla klas I-III, opiekun Jolanta Wójcik.

Wszystkie trzy zespoły przez wiele lat osiągały sukcesy w dziedzinie edukacji teatralnej czego odzwierciedleniem były wysokie nagrody na różnych Przeglądach Teatralnych.

W trosce o lepszy rozwój uzdolnionej młodzieży, w roku 2009 została podjęta decyzja o połączeniu zespołów w jeden. Od tego momentu opiekunami koła „Zabawa w teatr” zostały: Elżbieta Wołosewicz – Tabaka i Adrianna Skwarczyńska, która również jest autorką programu o tym samym tytule, na bazie którego obecnie prowadzone są zajęcia koła teatralnego.

Głównym ich celem jest rozwijanie zainteresowań teatrem i doskonalenie uzdolnień teatralnych dzieci. Wszystkie spotkania w ramach zajęć koła przebiegają w miłej i radosnej atmosferze sprzyjającej odkrywaniu uzdolnień scenicznych i poszukiwaniu przez dzieci działań twórczych.

Mali aktorzy mają okazję ćwiczenia ruchu scenicznego, ćwiczenia okazywania określonych emocji i panowania nad nimi, prawidłowego oddechu, dykcji, mówienia i recytowania prowadzące do odpowiedniego posługiwania się językiem teatralnym, zdobycia ogólnej wiedzy o teatrze.

Przez cztery lata współpracy zostały wyreżyserowane trzy przestawienia teatralne:

1. Zabawa w Śpiącą Królewnę Nagrody:

• X Przegląd Małych Form Scenicznych Miasta Olsztyn- wyróżnienie za najlepszą kreację roli i grę aktorską dla złej wróżki - Magdaleny Podgórniak

• Powiatowy Przegląd Teatralny „Złota Kaczka” w Barczewie – III miejsce

• Przegląd Teatralny Międzynarodowych Dni Bajek - III miejsce

2. Jędrek Jeżyk

• XI Przegląd Małych Form Scenicznych Miasta Olsztyn

• Powiatowy Przegląd Teatralny „Złota Kaczka” w Barczewie – udział

3. Szewczyk Dratewka

Nagrody:

• XII Przegląd Małych form Scenicznych Miasta Olsztyn – III miejsce
• Powiatowy Przegląd Teatralny „Złota Kaczka” w Barczewie
• Przegląd Teatralny Międzynarodowych Dni Bajki – III miejsce

oraz aktualnie przygotowywane przedstawienie Calineczka. Dzieciom zostały przydzielone role i omówione cechy charakteru ich bohaterów. Pierwsze próby miały na celu utrwalenie tekstów i oswojenie się ze sceną, co pozwoliło do następnych prób włączyć podkład muzyczny. Mali aktorzy zapoznali się z piosenkami: „Calineczka”, „Nadzieja”, „Walc Weselny”, „Zauroczenie”. Dzięki włączeniu do repertuaru teatralnego piosenek i muzyki dzieci doskonalą także swoje zdolności muzyczne i wokalne.

Wyjścia do teatru na przedstawienia oraz bezpośredni kontakt z artystami – aktorami i muzykami bardzo pomaga w zrozumieniu przez dzieci sztuki aktorskiej, natomiast współpraca z zakładem krawieckim pozwala na profesjonalne przygotowanie garderoby małych artystów dzięki której łatwiej jest dzieciom wczuć się w role przez siebie grane.